Jak przygotować się do badań krwi?

Planujesz badania laboratoryjne? Przestrzegaj kilku ważnych zasad! Twoje podejście może wpłynąć na wynik testów, więc pamiętaj o określonych regułach. Dowiedz się, jak przygotować się do badań krwi i dlaczego należy wykonywać je rano. Poznaj porady dla pacjentów z pękającymi żyłami i chorobami przewlekłymi.

Badanie krwi, jak się przygotować? – praktyczne porady

Do najczęściej zlecanych przez lekarzy testów laboratoryjnych zaliczają się badania krwi. Dzięki nim można dowiedzieć się wiele o swoim zdrowiu i przeprowadzić diagnostykę chorób. Laboranci oznaczają między innymi:

• poziom glukozy i cholesterolu,

• ilość żelaza, potasu, magnezu i sodu,

• hormony, takie jak TSH, testosteron i prolaktyna,

• grupę krwi i morfologię.

Przed udaniem się do placówki można sprawdzić zakres oferowanych przez nią usług. Lista dostępnych badań wskazuje na możliwości techniczne laboratorium.

Czas pobrania

Optymalny czas pobrania materiału do testów to okres między 7 a 9 rano. Dlaczego tak jest? Poziom danych substancji w organizmie często uzależniony jest od pory dnia i spożywanych posiłków. Dlatego krew należy oddawać na czczo, co najmniej po 12 godzinach przerwy od ostatniego posiłku. W przeciwnym razie parametry lipidowe, glukoza, mocznik i sód mogą zostać niemiarodajnie oznaczone przez laborantów.

Jak przygotować się do badań krwi

Badania stacjonarne i mobilne laboratorium

Pacjent może udać się na badania do wybranej placówki. Alternatywą jest skorzystanie z mobilnego laboratorium, które działa zarówno stacjonarnie, jak i z dojazdem do klienta. Można umówić się na pobranie materiału w domu. Pracownik przyjeżdża pod wskazany adres i przy zachowaniu odpowiednich standardów higienicznych pobiera krew do probówki. To opcja często wybierana przez pacjentów przewlekle chorych i osoby starsze.

Przygotowanie pacjenta

Boisz się testów, bo Twoje żyły chowają się i trudno wbić w nie igłę? Możesz przygotować się do badań krwi w taki sposób, by ułatwić uzyskanie materiału. Choć nie wolno jeść, wskazane jest picie dużych ilości wody.

Dobre nawodnienie organizmu poprawia krążenie i wzmacnia żyły. Istotna jest temperatura dłoni. Warto je ogrzać. Niektóre osoby nie radzą sobie z odczuwanym lękiem. Należy wówczas poinformować o tym personel, który znajdzie możliwe rozwiązania i podejdzie do pacjenta ze szczególną delikatnością. 

Wysiłek fizyczny

Przed testami laboratoryjnymi postaraj się zachować swoją codzienną rutynę. Utrzymuj typową dla swojego trybu życia aktywność fizyczną. Jeśli jesteś sportowcem, nie rezygnuj z treningów. Jeśli pracujesz za biurkiem, nie wybieraj się na nieprzewidziany trening. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do intensywnej aktywności fizycznej, może zareagować mikrouszkodzeniami mięśni. One z kolei podwyższają OB i liczbę białych krwinek.

Wiarygodne badania krwi

Jeśli zależy Ci na wiarygodnych wynikach testów laboratoryjnych, przestrzegaj powyżej opisanych zasad. Bądź na czczo, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjdź do punktu pobrań z samego rana. W ten sposób dobrze przygotujesz się do planowanych badań krwi. Więcej wytycznych możesz uzyskać w wybranej przez siebie placówce wykonującej badanie.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności